پرونده

امواج نورانی را جایگزین كنیم

نویسنده:
اصلا جای شك و شبهه‌ای نیست كه وضعیت حساس و فعلی جامعه‌ی اسلامی ما‌ مصداق این حدیث امام علی(ع) است كه فرموده: «فرزند زمانه‌ی خویش باش». شاید اگر دیروز مسلمانان برای تبلیغ دین آخرین نبی خدا با ابزاری چون كتابت قرآن و حدیث تلاش می‌كردند امروز باید ابزارهایی چون شبكه‌های اجتماعی در فضای مجازی اسلام را نشر داد...
اصلا جای شك و شبهه‌ای نیست كه وضعیت حساس و فعلی جامعه‌ی اسلامی ما‌ مصداق این حدیث امام علی(ع) است كه فرموده: «فرزند زمانه‌ی خویش باش». شاید اگر دیروز مسلمانان برای تبلیغ دین آخرین نبی خدا با ابزاری چون كتابت قرآن و حدیث تلاش می‌كردند امروز باید ابزارهایی چون شبكه‌های اجتماعی در فضای مجازی اسلام را نشر داد؛ فضایی كه آسیب‌های بسیاری دارد و باید با ترویج شعائر دینی این تهدیدات را کنترل کرد. دکتر سیدمحسن میرباقری مسئول مؤسسه‌ی قرآن و عترت نور المجتبی(ع) و مؤلف و پژوهشگر دینی ‌از جمله اساتیدی است که کانال تلگرامی در فضای مجازی راه‌اندازی کرده و از آن برای اشتراک محتوای دینی استفاده می‌کند. به همین دلیل سراغ او رفتیم تا درباره‌ی عبادت آن‌لاین و تفاوت آن با عبادت حقیقی گفت‌وگو کنیم.

  •   حتما شما به عنوان فردی که در تلگرام حضور فعال دارید، فضای مجازی را نیز به عنوان جایی برای عبادت خداوند قبول دارید. درست است؟
 عبادت اشکال‌ مختلفی دارد. یکی از شکل‌های آن ابلاغ کلمه‌ی ‌الله به دیگران است. امام صادق(ع) فرموده: «کسی که برای خدا یاد بگیرد، برای خدا عمل کند و برای خدا به دیگران بیاموزد، در ملکوت آسمان‌ها نزد فرشتگان نام او را باعظمت می‌برند». بنابراین از عبادت‌های بزرگ و ارزشمند این است که فرد بتواند کلمه‌ای از کلمه‌ی ‌الله یا حدیثی از احادیث ائمه‌ی هدی را نشر بدهد و ترویج کند. برای همین دوست دارم مردم تلاش کنند دین خدا را به دیگران برسانند و معارف دینی دیگران را در دین خدا تثبیت کنند.
در كتاب «اصول کافی» روایت شده شخصی به امام صادق(ع)عرض كرد در شیعیان شما عده‌ای اهل عبادت، شب‌زنده‌داری و روزه‌داری هستند و عده‌ای در این حد نیستند و تنها واجباتشان را انجام می‌دهند ولی دسته‌ی سوم عالم به احادیث شما هستند و آن‌ها را نشر می‌دهند و آن شدت عبادت را ندارند. کدام‌یک از آن‌ها برترند؟ آن حضرت در پاسخ فرمود: «مرد عالمی که احادیث ما را روایت کند و قلب شیعیان ما را به این احادیث تثبیت و تشدید کند از هزار عابد بالاتر است». بنابراین نشر معارف الهی، نشر احکام خدا و فرهنگسازی دینی در جامعه از بزرگ‌ترین عبادات است. این عبادت با هر ابزاری که باشد ثواب دارد. یک موقع گویش و زبان بود و زمانی دیگر كتابت قرآن و حدیث. امام صادق‌(ع) فرموده: «علم‌تان را مقید کنید و بنویسید چراكه به آن‌‌ نیازمند خواهید شد». حالا اگر از ابزار جدیدی مثل تصویرسازی و بحث‌های رسانه‌ای استفاده کردیم و توانستیم کلمات خدا و ائمه‌ی هدی را منتشر کنیم، همه‌ی این‌ها عبادت محسوب می‌شوند. البته عده‌ای می‌گویند ممکن است از این وسایل استفاده سوء بشود. به هر حال گاهی از کتابت هم استفاده سوء می‌شود. بنابراین نشر معارف الهی یک عبادت است که اتفاقا رهبر معظم انقلاب هم بر بهره‌وری از این امکانات و ابزارهای نوین و امروزی تاکید دارند...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code